Aktualności

Maraton pisania listów Amnesty International w Jadwidze

W naszej szkole w dniu 4 grudnia 2018 roku z inicjatywy Profesora Krzysztofa Niedźwiedzia – nauczyciela WOS-u i historii odbył się maraton pisania listów w obronie praw człowieka, w który zaangażowało się duże grono uczniów z liceum. Całość akcji koordynowała uczennica klasy 3A liceum Zuzanna Duszyńska.

Maraton rozpoczął się o godz. 17:00 i trwał do godz. 18.30. W akcję było zaangażowanych 20 uczniów, którzy wspólnie z Panem Profesorem napisali 70 listów. Całe przedsięwzięcie miało na celu wpłynięcie na losy ludzi, których podstawowe prawa nie są respektowane. W tym roku akcja odbywała się w sprawie 10 odważnych obrończyń godności ludzkiej z różnych państw świata. W tym roku Amnesty International wskazało kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Dodatkowo dowiedzieliśmy, że listy pisane w Polsce są naprawdę skuteczne oraz przynoszą otuchę ludziom prześladowanym, i tym którzy przebywają w więzieniu. Przyznał to jeden z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie Muhammad Bekzhakow –„Wasze listy naprawdę podniosły mnie na duchu, gdy byłem w więzieniu”. Został on uwolniony w lutym 2017 po 17 latach więzienia. Tysiące ludzi napisało listy domagające się jego uwolnienia.


Cała akcja narodziła się w Polsce w 2001 roku w Warszawie. Od tej pory co rok 10 grudnia w dniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka cały świat bierze udział w maratonie pisania listów. Z każdym rokiem listów jest coraz więcej, a grono piszących jest coraz większe. W 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób. Duże zainteresowanie ze strony Polski wzięło się stąd, że kiedyś i nasi przodkowie byli w podobnej sytuacji i otrzymali wsparcie od innych ludzi za pomocą pisania właśnie oto takich listów.

Całość spotkania przebiegało w miłej atmosferze. Maraton pisania listów odbył się w naszej szkole już drugi raz i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych edycjach. Mamy nadzieję, że za każdym razem grono zaangażowanej młodzieży będzie coraz większe, a ilość ludzi uwolnionych dzięki tej akcji będzie rosła z każdym rokiem.

Monika Gorbaniuk
IC liceum