Aktualności

O XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży słów kilka

W dniu 1 czerwca br. odbyła się XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Miałem zaszczyt być marszałkiem tegorocznego posiedzenia, zaś mój kolega i współtwórca projektu Jan Warchocki posłem XXV sesji.

Było to efektem ciężkiej, mozolnej pracy podczas realizacji zadania konkursowego, które polegało na upamiętnieniu posła na Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej, który przysłużył się Polsce podczas II wojny światowej. My wybraliśmy postać czterokrotnego posła i prezydenta miasta Lublina pod koniec lat 20. Antoniego Pączka. Przygotowaliśmy pomysł nazwania jego imieniem jednej z ulic oraz przeprowadzenia w wieniawskich szkołach zajęć tematycznych dotyczących jego osoby. Udało się zdobyć I miejsce w województwie. Konkurencja była spora- o 30 miejsc, zarezerwowanych dla Lubelskiego, rywalizowały 72 osoby w 36 dwuosobowych zespołach.
Pobyt nasz w Warszawie związany z XXV Sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży zaczął się już w piątek, 31.05.2019. Ponieważ współorganizator wydarzenia, Instytut Pamięci Narodowej przygotował dla wszystkich laureatów konkursu wycieczkę po stolicy. Odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z historią Polski, tą dawniejszą, jak i bardziej współczesną.

Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży trwały od 10.00. Prowadziło je trzech marszałków wybranych kilka dni wcześniej na komisji. Oczywiście towarzyszyli nam właściwi marszałkowie sejmu. Kiedy do obrad został już kwadrans, marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży zostali zaproszeni przez Marszałka Sejmu RP, Pana Marka Kuchcińskiego, do marszałkowskiego gabinetu, skąd po krótkiej rozmowie i rozdaniu upominków udaliśmy się już na Salę Posiedzeń, gdzie prezydium zajęło miejsca przy stole prezydialnym. Z kolei poseł Jan Warchocki usiadł w pierwszym rzędzie w miejscu, które od wielu lat przypisane jest przewodniczącym klubów parlamentarnych. Obrady zostały otwarte kilka minut po godzinie 10.

Po przemowach Pana wiceministra edukacji narodowej Macieja Kopcia, zastępcy dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka oraz przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży Piotra Wasilewskiego przyszedł czas na debatę nad projektem uchwały, której temat przewodni brzmiał „Jak należy upamiętnić posła na Sejm II RP, zasłużonego dla Polski podczas II wojny światowej”.

Większość posłów, pomimo popierania tej szlachetnej inicjatywy, w swych wypowiedziach odniosła się do ubiegłorocznej uchwały SDiM, w której to młodzi parlamentarzyści prosili o wycofanie się z tematów historycznych i powrót do tematyki społeczno-obywatelskiej. Większość z owych wystąpień zebrała szeroki rozgłos na sali, młodzi parlamentarzyści wiele z nich nagrodziło owacjami na stojąco. Poza kilkoma skrajnymi, wyraźnie politycznymi wypowiedziami większość była wypowiedziana w sposób kulturalny, acz stanowczy, wyrażający dezaprobatę dla nieuwzględnienia w temacie tegorocznego hasła przewodniego postulatów ubiegłorocznej sesji.

W ramach pytań do Ministerstwa Edukacji Narodowej młodzież dopytywała się, jakie można wprowadzić zmiany w nauczaniu historii. Pod koniec posiedzenia odbyło się głosowanie nad uchwałą i aż 18 poprawkami do niej. Ostatecznie została ona podjęta, wraz z kilkunastoma poprawkami. Miałem przyjemność te głosowania prowadzić, a także zamknąć obrady. Niestety, tym razem, po raz pierwszy od powstania idei młodzieżowego Sejmu, media nie zainteresowały się zbytnio tegorocznymi obradami, które obchodziły swój srebrny, 25. jubileusz.
Udział w projekcie „Sejm Dzieci i Młodzieży” dał nam wiele niezapomnianych doświadczeń i przeżyć. Pierwszy raz w poselskich ławach dostarczył nam wielu wrażeń. Było to niewątpliwie stresujące na początku wydarzenie, jednakże z każdą kolejną chwilą przyzwyczajaliśmy się do nowej roli. Ze spokojem wysłuchaliśmy przemówień, które nie zawsze korespondowały z powagą miejsca.
Dzięki udziałowi w projekcie poznaliśmy wielu ciekawych ludzi- zarówno samorządowców i polityków, którzy pomagali nam przy realizacji projektu rekrutacyjnego, jak i naszych kolegów z całej Polski, którzy również reprezentowali swoje szkoły w Sejmie.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam ten konkurs wygrać, a zwłaszcza Panu Krzysztofowi Niedźwiedziowi- naszemu opiekunowi merytorycznemu, oraz Pani Annie Lamch, która sprawowała opiekę nad posłami podczas wyjazdu do Warszawy.Swoje posłowanie będziemy wspominali, oczywiście pozytywnie, przez lata. Mam nadzieję, że na funkcji młodzieżowego posła „kariera” w Sejmie się nie zakończy.
Pełna relacja z sesji dostępna jest pod tym linkiem
Inne żródła informacje dostępne są tutaj oraz tutaj

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są na szkolnej stronie pod tym linkiem.

Piotr Polakowski, Jan Warchocki klasa 2CLO