Aktualności

Spotkanie z Ojcem Jose Maniparambilem

Zapraszamy na spotkanie z Ojcem Jose Maniparambilem.

W dniach 17 i 18 lutego 2020 będziemy gościć w naszej szkole misjonarza z Indii.

Przebieg każdego spotkania będzie się przedstawiał w sposób następujący:

>> 1. Powitanie „Mojżesz” – utwór na skrzypce w wykonaniu
Stanisława Kawalca z kl. 1D;
>> 2. Wiersz – prowokacja autorstwa Ady Galant z kl.2C w wykonaniu Krzysztofa Wąsika z kl.2B;
>> 3. Ojciec Jose w ogniu krzyżowych pytań;
>> 4. Przedstawienie – zagajenie pt. „Spójrz inaczej” – klasa 1En;
>> 5. Kerygmat – Ojciec Jose;
>> 6. Niespodzianka – klasa 1En.

Harmonogram spotkań przedstawia się następująco:

17.02.2020 (poniedziałek):

>> 09.10-10.50 klasy 3A, 3B, 3C, 8a, 8b;
>> 12.00-13.45 klasy 2A, 2B, 2C, 7a, 7b;

18.02.2020 (wtorek)

>> 09.10-10.50 klasy 1A, 1B, 1C, 1Bn, 1Cn;
>> 12.00-13.45 klasy 1An, 1Dn, 1D, 1E, 1F;

W spotkaniu mogą nie brać udziału uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii. Przechodzą oni do wyznaczonych sal i pozostają oni pod opieką nauczycieli.

 

OTO PODSTAWOWE INFORMACJE BIOGRAFICZNE O NASZYM GOŚCIU:

Ojciec Jose Antonio Maniparambil urodził się w 5 lutego 1964 roku w Parapukkarze w stanie Karela, w Indiach. Jest siódmym z dziewięciorga rodzeństwa, które zostało. Jego rodzina od wieków należy do Syromalabarskiego Kościoła katolickiego.

W 12-tym roku życia zdecydował się przyjąć powołanie kapłańskie, a mając 15 lat wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego. W 25 roku życia otrzymał święcenia kapłańskie.

Obecnie jest profesorem biblistyki w Teras Vidyapeetha w Bangalore.

Głosił Słowo Boże również w Arabii Saudyjskiej – kraju, w którym jest zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej, a jedyną obowiązującą religią jest Islam. Od kilku lat regularnie co roku, przez ponad miesiąc, głosi rekolekcje w Emiratach Arabskich.

Ojciec Jose zajmuje się również malarstwem. Jego pierwszy obraz był portretem papieża Jana Pawła II. Bardzo kochał tego papieża i pragnął odwiedzić kraj jego pochodzenia. Marzenie spełniło się podczas pobytu w Niemczech, gdzie głosił rekolekcje – tam właśnie po raz pierwszy otrzymał zaproszenie do Polski. Od roku 2012 regularnie odwiedza Polskę – jest tu zapraszany przez parafie i wspólnoty charyzmatyczne do poprowadzenia rekolekcji ewangelizacyjnych lub rekolekcji związanych ze Słowem Bożym.

Pierwszą książkę napisał w wieku 19 lat, a następnie w wieku 22 lat, napisał komentarze do czterech Ewangelii, które wydał 2 lata później. Książka ta cieszy się do dziś wielkim powodzeniem w stanie Kerala, gdzie jest używana jako pomoc duszpasterska przez większość księży.

Jest również redaktorem naczelnym pierwszej katolickiej Encyklopedii Biblijnej w języku Malajalam, którym posługuje się 35 milionów ludzi. Od pierwszego roku kapłaństwa jest bardzo ściśle związany z Madonna Institute, który roztacza opiekę nad około 150 dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo. http://madonna-potta.in/

Do tej pory napisał 52 książki w swoim języku ojczystym i 18 w języku angielskim. Przetłumaczył na język Malayalam kilka książek papieża Benedykta XVI – Jego książki wydane do tej pory w języku polskim to: „Cztery strumienie miłości”, „Czy chcesz zostać uzdrowiony”, „Gołębica Ducha Świętego”, „Droga krzyżowa”, „Słowo, które padło na ubocze drogi”, „Męski Różaniec Biblijny”, oraz „Różaniec Biblijny dla kobiet”.

Obecnie przemierza tysiące kilometrów głosząc słowo Boże, ale od kilku miesięcy realizuje jednocześnie wielkie marzenie jakie Bóg złożył w jego sercu: tłumaczy Pismo Święte z języków oryginalnych na swój język ojczysty – Malajalam.