Aktualności

Drużyna Jadwigi wywalczyła 4 miejsce w Polsce w konkursie Turbolandeskunde

W niedzielę 7 czerwca 2020 odbył się finał VI edycji konkursu „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którego głównym organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. W konkursie udział wzięło 20 drużyn z różnych regionów Polski, wyłonionych w eliminacjach regionalnych. Jedną z nich była drużyna z naszej szkoły w składzie: Kaja Kidyba, Kamila Pożarowska i Ernest Szychiewicz (wszyscy z klasy 1En). Ze względu na wyjątkową sytuację, w której się znajdujemy, etap finałowy został przeprowadzony w formie online.

Konkurs miał formę mini-projektu. Uczestnicy tego etapu konkursu mieli za zadanie przedstawienie jakiegoś ważnego wydarzenia, osobistości lub miejsc dotyczących Szwajcarii w formie prezentacji. Etap ten obejmował zadania wymagające od uczestników wiedzy teoretycznej i praktycznej o krajach niemieckiego obszaru językowego oraz umiejętności współpracy. Każda grupa losowała jedno zadanie i musiała w określonym przez organizatora czasie (60 minut) przygotować do tego tematu prezentację ustną w języku niemieckim wraz z wizualizacją, którą prezentowała jury w formie online. Uczestnicy pracowali we własnych domach, połączeni w swoje grupy na zoom, podczas przygotowywania prezentacji byli pilnowani przez członka stowarzyszenia.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich 20 prezentacji jury wyłoniło 5 najlepszych drużyn. Nasza drużyna zajęła wysokie 4 miejsce. Gratulujemy!

Podczas uroczystej inauguracji imprezy uczestników zaszczycił swoją obecnością Ambasador Szwajcarii w Polsce – pan Jürg Burri. Nie zabrakło również przedstawicielki partnera wspierającego Goethe-Institut Warschau – koordynatorki projektów edukacyjnych i szkoleniowych, pani Justyny Ciecharowskiej. W szeregach komisji zasiadły m.in. pani dr Monika Janicka – wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz członek Zarządu Głównego PSNJN – pani Marta Brodzik, która pełniła funkcję przewodniczącej jury.

Agnieszka Łukasiewicz