Aktualności

List do Św. Mikołaja DPS Lublin 2021

„ Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś…”
Ronald Regan

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Kochani Nauczyciele,

już drugi rok nasza szkoła bierze udział w akcji zainspirowanej przez Panią Dorotę Bęczkowską (mama Karoliny, uczennicy kl. 3B LO), a polegającej na przygotowaniu drobnego upominku dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej na terenie województwa lubelskiego.

W tym roku uczniowie klas: IVa, VIIa i VIIb wraz z wychowawczyniami podjęły się trudu przygotowania paczek dla 92 podopiecznych DPSu w Ostrowie Lubelskim. Pensjonariusze tego domu to nie tylko osoby starsze, ale także młode, często niepełnosprawne, potrzebujące całodobowej opieki….. W imieniu Pani Marzanny Choduń – dyrektor DPS w Ostrowie Lubelskim i jej podopiecznych prosimy Was – Społeczność Szkół Królowej Jadwigi w Lublinie – o pomoc i wsparcie podjętych przez nas działań.

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na plakacie poniżej, paczki można przynosić do wychowawców wspomnianych klas: Pani Magdaleny Radomskiej, Agnieszki Czajki, Magdaleny Matysiak oraz Pani pedagog Anny Bocian z dopiskiem: kobieta/mężczyzna. W imieniu organizatorów akcji dziękujemy za każdy dar serca!

List od Pani Marzanna Choduń:

Kochany Święty Mikołaju!

Święta to wyjątkowy czas – pełen uroku i przyjaznych chwil. To otwarte serca i moc zrozumienia. Święta to nie tylko dom pełen gości, suto zastawiony stół, wielkość i wartość prezentów pod choinka, to coś więcej niż włączony non stop telewizor.
Święta to My – to spojrzenia nas samych przez pryzmat całego roku. To przyzwolenie na wspomnienia i wielkie marzenia. Zatrzymajmy się na chwile – doceńmy skromność. Zwolnijmy i odpocznijmy…

Jako dzieci czekaliśmy na święta, od początku grudnia wyglądaliśmy ich, tej niepowtarzalnej magii. Uwielbiamy tą świąteczną krzątaninę, w której każdy ma pełne ręce roboty, ale ma to swój niepowtarzalny urok. Trzeba znaleźć się w samum centrum tych świątecznych przygotowań, żeby je poczuć i zrozumieć.
A czy wiesz Mikołaju jak wyglądają Święta w DPS? Czy niepełnosprawni mają święta jak każdy?…
Niepełnosprawność to słowo o dużej zawartości merytorycznej oraz ładunku emocji, szczególnie, gdy dotyczy naszych bliskich lub nas samych. Może warto w temacie pozostać? Postarać się zrozumieć? Niepełnosprawność- zwykle kojarzy się z brakiem, upośledzeniem, bólem, dysfunkcją, ograniczeniami… więc, jeśli to możliwe chętnie zmieniamy temat myślenia.

Przede wszystkim w każdym zobaczyć człowieka, kolegę, przyjaciela… Niepełnosprawność… Aby ją zrozumieć, warto zacząć od samego siebie. Zastanowić się przez chwilę, na czym polega nasze bycie tu i teraz. Nasza świadoma obecność w otaczającej rzeczywistości.
Zrozumieć niepełnosprawność, to razem tworzyć lepszy świat. Dlatego tak ważna jest też twoja obecność Mikołaju i wszystkich twoich pomocników, ludzi rozumiejących innych, ludzi dobrego serca i dobrej woli.

W naszym Domu tez przygotowujemy się do Świat Bożego Narodzenia. Robimy dekoracje, ozdoby choinkowe, pieczemy pierniczki. Zapach korzenny roznosi się po wszystkich piętrach. I wyglądamy zimy, śniegu, mrozu, choinki, kolęd i prezentów…

W naszym Domu w Ostrowie Lubelskim jest nas bardzo dużo. Mieszka tu 92 osoby – 41 kobiet i 51 mężczyzn. Tak szybko mija czas i znów minął kolejny rok od czasu, gdy nas odwiedziłeś. Wszyscy często wspominają upominki od ciebie, ile sprawiły nam radości i uśmiechu. Ten dzień był bardzo szczęśliwy.
Tak jak dla wszystkich i dla nas ten rok był trudny poprzez różne obostrzenia, ale nie poddajemy się i dajemy radę różnym wirusom i chorobom.
Przez ten rok troszkę się u nas zmieniło, zamieszkali nowi podopieczni. Jest z nami Justynka, bardzo wrażliwa osoba, zawsze grzeczna, uprzejma dla innych. Są też bliźnięta Marta i Mateusz, bardzo żywiołowi, aktywni, koleżeńscy. I nowa Ania – troszkę starsza, przyjacielska. Trudny ten rok. Żadnych wyjazdów, imprezy, spotkania tylko wewnętrzne. Karolinka nie miała okazji pośpiewać na festiwalu, Michał, Piotruś i Krystian nie wyjeżdżali na rozgrywki sportowe. Ale wierzymy, że to już przeszłość, że kolejny rok przyniesie tylko dobre chwile, że Adaś, Marek, Stasia i Iza namalują kolejne obrazy, że chłopcy rozegrają mecze piłkarskie, że Basia i inni zagrają w warcaby, że Klaudia i Arek przygotują super utwory na zabawy taneczne, zespół wokalny TREMOLO pojedzie na jaki festiwal.

Czas świąteczny to niesamowity czas, kiedy czujemy , ze ludzie są naprawdę blisko, że zaraz coś magicznego się wydarzy, coś czego nie da się opisać słowami.
Magia świat to wyjątkowy czas, który ma dodać refleksji całemu naszemu życiu i dopełnić chwilę, by skupić się tylko i wyłącznie na tym, co wyjątkowe i prawdziwe. Bądźmy dla siebie przyjaciółmi – pozwólmy sobie siebie zrozumieć… Niech magia płynąca wśród nas dopełni się energią…

W imieniu mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim.

Marzanna Choduń