Aktualności

“Spacery po śmieciach” w ramach projektu „Act For a Sustainable Life”

Co po nas zostanie?… Skarby czy śmieci?… A może i jedno i drugie?… A może skarby wyglądające jak śmieci?
Prawdopodobnie nie ma tutaj jedynej słusznej odpowiedzi , ale w piątek 11 lutego, 2022, nasza Jadwigowa Erasmusowa grupa “Act For a Sustainable Life” miała wspaniałą okazję przynajmniej porozmyślać nad tymi pytaniami.

Ekspozycja “Spacery po śmieciach”, prezentowana obecnie w Galerii Białej Lubelskiego Centrum Kultury w Lublinie, pozwoliła nam porozmyślać nad tym jak ulotne i względne może być to, co po nas zostaje. Wydaje się, że nawet twórca ekspozycji – pan Wojciech Gilewicz, nadal nie zna odpowiedzi na powyższe pytania, pomimo, że jego przemyślenia na temat pojęcia ‘zero waste’ są równie imponujące co intrygujące.

Podczas wizyty dostaliśmy możliwość wejrzenia w życie ludzi, którzy już dawno odeszli. Tym życiem były zarówno przedmioty użytku codziennego – kiedyś skarby dla ich właścicieli, stare pocztówki, jak również imponująca kolekcja starych fotografii bezimiennej kobiety z Tajwanu. W dwóch ciemnych salach mogliśmy obejrzeć kilka – nakręconych przez samego artystę – filmów, pobudzających do refleksji nad wartością śmieci, zostawianych przez każdego z nas przez cały czas.

Ukoronowaniem naszej wizyty były warsztaty malarskie z panem Wojciechem Gilewiczem, podczas których każdy miał wyjątkową okazję ukazania swojej ‘kolorowej wyobraźni” na płótnie.

Po prawie trzygodzinnej wycieczce nadal nie potrafimy powiedzieć czym jest Skarb, a czym Śmieć, ale na pewno opuściliśmy wystawę z wieloma refleksjami nad życiem, stratą i przemijaniem.

Chcielibyśmy też przy tej okazji bardzo gorąco podziękować pani Barbarze Michalec za jej przeogromną pomoc w zorganizowaniu naszej wycieczki. Dziękujemy!

Iwona Wiszniewska