Aktualności

Filip i Adam w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej

Projekt Filipa Czerniaka (1C) i Adama Kondrackiego (1B) poświęcony jest powstaniu w getcie warszawskim, jednemu z najważniejszych momentów w historii walki Żydów z nazistowskim okupantem. Ich praca skupia się na wielu aspektach tego tragicznego wydarzenia, takich jak przyczyny, przebieg i konsekwencje powstania, a także na sylwetkach niezwykłych ludzi, którzy wzięli w nim udział.

Projekt składa się z wielu elementów, w tym z opisów wydarzeń, kalendarium, strony internetowej i zdjęć oraz analizy źródeł historycznych. Uczniowie starali się podejść do tematu z wielu perspektyw, aby pokazać jak wiele różnych czynników przyczyniło się do wybuchu powstania, jak wyglądało życie w getcie przed i po wybuchu powstania, a także jakie były skutki i konsekwencje powstania dla mieszkańców getta i dla Polski.

W ich pracy można znaleźć nie tylko fakty historyczne, ale także historie ludzi, którzy walczyli i umierali w getcie warszawskim. Filip i Adam poświęcili wiele czasu na poszukiwanie informacji i rozmowy z osobami, które miały bezpośredni kontakt z powstaniem, a także z ich rodzinami. Projekt naszych Uczniów ma na celu uświadomić młodzież o realiach życia w getcie, ale także przypomnieć nam o naszej odpowiedzialności za przeszłość i przyszłość.

Dziękujemy chłopakom za ten wspaniały projekt i już dzisiaj wyrażamy naszą wielką dumę z ich działań.

Samorząd Uczniowski