Aktualności

POSŁOWIE z Jadwigi najlepsi w Województwie!

Mamy przyjemność ogłosić iż, projekt Filipa Czerniaka (1C) i Adama Kondrackiego (1B) poświęcony powstaniu w getcie warszawskim zdobył pierwsze miejsce w województwie w konkursie „Sejm Dzieci i Młodzieży”.

Projekt chłopaków poświęcony jest powstaniu w getcie warszawskim, jednemu z najważniejszych momentów w historii walki Żydów z nazistowskim okupantem. Ich praca skupia się na wielu aspektach tego tragicznego wydarzenia, takich jak przyczyny, przebieg i konsekwencje powstania, a także na sylwetkach niezwykłych ludzi, którzy wzięli w nim udział.

Projekt składa się z wielu elementów, w tym z opisów wydarzeń, kalendarium, strony internetowej (http://zginacalezhonorem.pl) i zdjęć oraz analizy źródeł historycznych. Uczniowie starali się podejść do tematu z wielu perspektyw, aby pokazać jak wiele różnych czynników przyczyniło się do wybuchu powstania, jak wyglądało życie w getcie przed i po wybuchu powstania, a także jakie były skutki i konsekwencje powstania dla mieszkańców getta i dla Polski.

W ich pracy można znaleźć nie tylko fakty historyczne, ale także historie ludzi, którzy walczyli i umierali w getcie warszawskim. Filip i Adam poświęcili wiele czasu na poszukiwanie informacji i rozmowy z osobami, które miały bezpośredni kontakt z powstaniem, a także z ich rodzinami.

Projekt naszych Uczniów ma na celu uświadomić młodzież o realiach życia w getcie, ale także przypomnieć nam o naszej odpowiedzialności za przeszłość i przyszłość. Dwudziestego maja chłopaki jako jedyni z województwa zaszczycą obecnością na posiedzeniu komisji na której spotkają się najlepsze zespoły z całego kraju.

1 czerwca 2023 nasi uczniowie odwiedzą Sejm RP i poznają tajniki działania tej instytucji. Wcześniej w dniach 19-20 maja 2023 wezmą udział w szkoleniu i wyborach Prezydium Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Dziękujemy chłopakom za ten wspaniały projekt i wyrażamy naszą wielką dumę z ich działań i osiągnięć.

Grzegorz Wierzchowski